Pěstování

Rostlina po dovršení dospělostí plodí dlouho a pravidelně a dorůstá do impozantní výšky až 15 metrů. Listy jsou oválné, kopinaté a po okrajích zoubkované. Mohou dosahovat až délky 30 cm. Bílo-růžové květy rostou ve shlucích. Plody jsou kulovitého tvaru, v zelené slupce. Ta chrání zvrásněnou tvrdou skořápku, která obsahuje jedno, někdy dvě semena.

macadam2

Sklizeň plodů probíhá v měsících od dubna do konce září. Plody buď opadají samovolně, nebo jsou ze stromů sklízeny pomocí mechanizace. K množení dochází pomocí semen, výhodnější je roubování. Strom patří do skupiny tropických stromů, které začínají kvést v období, kdy ještě dozrávají plody minulé sezóny.

Historie původu a pěstování

Zemí původu je Austrálie. Australští domorodci ořechy používali jako zdroj potravy dlouho předtím, než se začaly rozšiřovat do světa. Bylo to hlavně kvůli obsaženému výživnému oleji. První stopy po pěstování na plantážích sahají do konce 19. století. Velice pevná a tvrdá skořápka byla vždy pro rozšířené průmyslové zpracování překážkou. Známá je plantáž na Havaji, kterou tam vybudoval v roce 1881 jeden Australan. Ale teprve v roce 1948 tam vznikla opravdu velice komerčně úspěšná plantáž společností, která patří v tomto oboru k nejlepším. Dokonce i Austrálie měla s průmyslovým pěstováním velké problémy a teprve v polovině dvacátého století dosáhla úspěchů. Začalo se pěstovat hlavně v Novém Jižním Walesu a Queenslandu.

macadam3

Makadamové ořechy Nakliceno.cz mají podobné vlastnosti známe u dalších ořechů. Mají významný podíl zdraví prospěšných tuků, vlákninu, vitamíny a minerály. Pro své výživné hodnoty jsou velice vhodné pro veganskou stravu. Ceněné jsou hlavně mononenasycené mastné kyseliny, které tvoří přes polovinu obsahu ořechového jádra. Jde o kyselinu olejovou a palmitolejovou a linolovou.

Ořechová jádra se nejčastěji vylupují až před konzumací, čímž se zaručí, je ořech vydrží v konzumovatelném stavu až do konzumace.